opony do roweru duro

Motocykliści lub kierowcy przeróżnego rodzaju samochodów nienagannie wiedzą, że żeby móc cieszyć się swoim pojazdem w trakcie sezonu (czy to letniego, czy również zimowego), należy go przyzwoicie przygotować. Sporo osób jednak nie stosuje tożsamej zasady w stosunku do rowerów, a to poważny błąd. Rower, tak samo jak inne środki lokomocji, pragnie uwagi własnego właściciela – jeśli o to zadbamy, odwdzięczy się nam bezawaryjnością w czasie najróżniejszych przejażdżek i rowerowych wypraw.

opona zwijana duro

Chociaż rower to nie samochód ani motocykl, toteż lista prac, jakie musimy wykonać w czasie przedsezonowego serwisu jest nieco krótsza. Niemniej należałoby się jej przyjrzeć oraz skonfrontować z naszym rowerem. Oto, o co powinniśmy zatroszczyć się przed rozpoczęciem rowerowego sezonu:

* Łańcuch – przed pierwszą przejażdżką należałoby sprawić stan napędu roweru. Mowa o łańcuchu – analizujemy jego naciąg. Jeśli łańcuch jest popsuty, nazbyt luźny lub ewentualnie nadmiernie naciągnięty – należy go słusznie naciągnąć. Poza tym należy go nasmarować szczególnym smarem do łańcuchów rowerowych – to wydłuży jego żywotność.
* Opony – oprócz sztampowego napompowania opon do wymaganej ilości ciśnienia (ilość wymaganych barów znajdziemy na oponie), należy spowodować, czy opony w rowerze nie potrzebują wymiany. W przypadku pęknięć lub też przesadnego zużycia bieżnika – opony wypada wymienić. Nie chcemy przecież, by w czasie dalszej wyprawy rowerowej opony odmówiły posługi.
* Hamulce – stan układu hamulcowego w rowerze ma kolosalny wpływ na bezpieczeństwo jazdy, w następstwie tego należy spowodować poprawność działania hamulców oraz stan klocków hamulcowych. Jeśli są nadmiernie wyeksploatowane – warto je wymienić.
* Sprawdzenie śrub oraz oświetlenia – przed główną przejażdżką warto uczynić luz kluczowych śrub konstrukcji roweru, a kiedy znajdziemy poluzowane śruby – dokręcić je. Oprócz tego należałoby spowodować detale oświetlenia – pragniemy jakkolwiek być dostrzegalni na drodze.

To fundamentalna lista czynności, które wypada wykonać przed główną przejażdżką. Po zimie warto również rower dokumentnie umyć i pokryć ochronnymi specyfikami – to naturalnie dzięki temu będzie odpowiedniej chroniony w czasie całego sezonu.